Gå till innehåll
Logotype

Program

Program hela härliga världscupsperioden med skidskytte & längdskidor:

Ankomst skidskytte onsdag 22.11 | Avresa skidskytte måndag 4.12

Tävlingsdagar:

Skidskytte - lördag 25.11 | söndag 26.11 | onsdag 29.11 | torsdag 30.11 | fredag 1.12 | lördag 2.12 | söndag 3.12

Längdåkning - lördag 09.12 | söndag 10.12

Ankomst längdåkning måndag 4.12-6.12 | Avresa längdåkning måndag 11.12.

Med reservation för ev.ändringar

DAG

TRÄNING | INSKJUTNING

TÄVLING

ÖVRIGT

ONSDAG 22/11

12:00-16:00 Skidträning (ej skytte)


ANKOMSTER

TORSDAG 23.11.

12:00-14:00 Träning damer

15:00-17:00 Träning herrar


10:30 Lagledarmöte - Online

FREDAG 24.11.

12:00-14:00 Officiell träning singelmix

15:00-17:00 Officiell träning mixstafett


17:15 Entries deadline STAFETTER Singelmix | Mix

LÖRDAG 25.11.

11:45-12:15 Inskjutning singelmix

14:05-14:35 Inskjutning mixedstafett

16:30-18:00 Ev. Träning damer + herrar

12:30 SINGELMIX STAFETT

14:50 MIXSTAFETT

17:15 Entries deadline DISTANS dam | herr

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

SÖNDAG 26.11.

10:20-11:10 Inskjutning damer

13:30-14:20 Inskjutning herrar

11:20 DISTANS DAMER

14:30 DISTANS HERRAR

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

MÅNDAG 27.11.

12:00-14:00 Träning herrar

15:00-17:00 Officiell träning damer


 

TISDAG 28.11.

12:00-14:00 Träning damer

15:00-17:00 Officiell träning herrar


17:15 Entry deadline STAFETT damer

ONSDAG 29.11.

11:00-13.00 Träning herrar

(Women shooting range 12:00-13:00)

14:35-15:05 Inskjutning damer

15:20 STAFETT DAMER

17:15 Entry deadline STAFETT herrar

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

TORSDAG 30.11.

11:00-12:30 Träning damer

14:35-15:05 Inskjutning herrar

15:20 STAFETT HERRAR

17:15 Entry deadline SPRINT damer

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

FREDAG 01.12.

10:30-12:00 Träning herrar

13:45-14:35 Inskjutning damer

14:45 SPRINT DAMER

17:15 Entry Deadline SPRINT herrar

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

LÖRDAG 02.12.

10:30-12:00 Träning damer

13:45-14:35 Inskjutning herrar

14:45 SPRINT HERRAR

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

SÖNDAG 03.12.

13:15-13:45 Inskjutning damer

15:15-15:45 Inskjutning herrar

14:00 JAKTSTART DAMER

16:00 JAKTSTART HERRAR

Blomsterceremoni o prisutdelning efter varje lopp

MÅNDAG 04.12.



AVRESOR SKIDSKYTTE - HOCHFILZEN

 

ANKOMSTER LÄNGD - FRÅN GÄLLIVARE

TISDAG

05.12.




ONSDAG

06.12.

09:00-12:00 Träning


(Officiell ankomstdag)

TORSDAG
07.12.

09:00-12:00 Träning



FREDAG

08.12.

10:00-12:00 Officiell Träning Sprint


18:00 Lagledarmöte Clarion Hotel Grand och Online

LÖRDAG

09.12.


10:30 SPRINT KVAL
Damer | Herrar

13:00 SPRINT FINAL
Damer | Herrar

18:00 Lagledarmöte Clarion Hotel Grand och Online

SÖNDAG
10.12.


10:15 HERRAR DISTANS 10 km

12:45DAMER
DISTANS 10km


MÅNDAG
11.12.



AVRESOR LÄNGD -
TILL TRONDHEIM

START- OCH RESULTATLISTOR | SKIDSKYTTE (IBU)Öppnas i nytt fönster.
START- OCH RESULTATLISTOR | LÄNGDÅKNING (FIS)Öppnas i nytt fönster.